Tomasz Witkowski
W obronie rozumu - blog
Historia pewnej prowokacji...O mnieZakazana psychologiaLapidariumKsięga gościEnglish version
W obronie rozumu - blog
RSS
2009/12/20 20:52:47
...bardzo celnie wypowiadał się w salonie politycznym trójki prof. Łukasz Turski: "Politycy chcą podejmować decyzje dotyczące praw przyrody. Jak można zadekretować politycznie, że temperatura się nie zmieni o więcej niż dwa stopnie albo mniej niż trzy stopnie?" Więcej w audycji, której można posłuchać klikając TUTAJ.
Panie profesorze, ci politycy, którzy dekretują temperaturę na ziemi mieli przynajmniej szansę pójść do gminnej biblioteki i dowiedzieć się czegoś na ten temat. Kolejne pokolenie polityków będzie dekretowało gorsze bzdury, bo ani reformowana obecnie szkoła ani zaplecze oświatowe nie da im szansy na zrozumienie, że opowiadają bzdury, a małej gminnej biblioteki, w której na półce mogłaby stać książka o podstawach przyrody, po prostu zabraknie...
A swoją drogą, ciekawe są obliczenia ile dwutlenku węgla wyemitowali do atmosfery swoimi samolotami odrzutowymi, limuzynami itp. "używkami" uczestnicy owego szczytu. Zachęcam do studiów.
2009/12/18 16:48:11

Panie Premierze,

My, niżej podpisani – pisarze, tłumacze, redaktorzy, wydawcy, bibliotekarze i czytelnicy – protestujemy przeciwko planowanym zmianom w prawie pozwalającym na likwidację bibliotek w małych miejscowościach. Pan Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski twierdzi, że chodzi tu o łączenie niedochodowych bibliotek z innymi niedochodowymi instytucjami kulturalnymi, co ma obniżyć koszty ich utrzymywania. Kryterium dochodowości placówki kulturalnej, jaką jest biblioteka, użyte przez ministra kultury zdumiewa i wysoce niepokoi. Podzielamy obawy polskich bibliotekarzy, którzy słusznie widzą w tym zamysł likwidacji bibliotek. Więcej...
Ja już poparłem ten protest. Zachcam do pójścia moim śladem!

2009/12/17 11:39:25
Jakiś czas temu pisałem o ogromnych postępach nauki przy okazji odkrycia mocy hipnozy na dworcu w Opolu. Przyszło mi jednak żyć w niezwykle ciekawych czasach, bo oto mamy kolejne epokowe odkrycie. Terapię można prowadzić nie tylko w okresie prenatalnym, ale jeszcze przed poczęciem! Również i diagnozowanie jest obecnie możliwe jeszcze przed narodzinami dziecka. To brzmi, jak dotykanie absolutu lub... absurdu.
Może dałoby sie to potraktować jako dobry żart, gdyby nie fakt, że opinia pochodzi z akt sądowych a na jej podstawie sąd będzie decydował kto zajmie się dopiero co narodzoną Adrianną. Może dałoby się przejść nad tym do porządku dziennego stwierdzając, że Witkowski znowu coś wypatrzył i rozdmuchuje do niebywałych rozmiarów. Wierzcie mi jednak, że przez moje ręce przeszła ogromna liczba podobnych opinii - wiele z nich zawiera jeszcze większe absurdy, bo dotyczące samej diagnozy. A tego nie zauważy już ani sąd ani przeciętny obserwator. Trochę śmieszne a trochę straszne opisy podobnych opinii można przeczytać w artykule poruszającym kwestię funkcjonowania RODK.
2009/12/15 20:22:01
W 80 numerze kwartalnika "Bez dogmatu" Andrzej Dominiczak dokonał podsumowania naszej akcji "W obronie rozumu". Już drugie zdanie artykułu zawiera ewidentne kłamstwo. Autor podaje liczbę 2041 sygnatariuszy naszego listu. W rzeczywistości było ich 4982. Dlaczego skłamał? Żeby umniejszyć wagę wydarzenia? A może po prostu nie zadał sobie trudu, żeby sprawę poznać dokładnie? Ani jeden ani drugi powód nie wystawia mu najlepszego świadectwa. Warto, żeby ktoś, kto nawołuje do nauczania krytycznego myślenia zdawał sobie sprawę, że myślenie zaczyna się od analizy faktów. Dla autora tego tekstu myślenie jednak zaczyna się od tego co znajduje w swojej głowie. Spójrzmy na niektóre z tych "odkryć".
Inicjatywę, którą poparło blisko 5 tys. osób z całego świata porównuje do "głupstwa popełnionego w afekcie", a sobie udziela prawa do potraktowania go "z wyrozumiałością". Dalej wnika w głowy autorów i sygnatariuszy aby znaleźć w nich żądzę poddania represji wróżek, astrologów i innych oprotestowanych zawodów. Widać wie lepiej, bo ja takiej żądzy w swojej głowie nie znalazłem. Przypisywanie motywów postępowania innym jest metodą starą, sprawdzoną i z powodzeniem stosowaną przez komunistycznych propagandzistów i ich media. Zastanawia jedynie po co to wszystko robi?
Rzecz może nie warta byłaby ani komentowania tego wydarzenia - wszak dużo gorsze rzeczy o nas pisano i większe obelgi rzucano. W całej sprawie jednak najbardziej bulwersującym jest fakt, że Andrzej Dominiczak jest oficjalnym przedstawicielem na Polskę Center For Inquiry, (m. in. wydawcę Skeptical Inquirer), instytucji, którą jaką jedną z nielicznych jeszcze darzę zaufaniem. Co ciekawe, CFI w swojej misji ma te same cele, które realizowała nasza akcja!
Wstyd mi, że ktoś z takimi poglądami i w taki sposób wyrażanymi jest reprezentantem CFI w Polsce.
2009/12/10 21:16:53
W czerwcu tego roku zachęcałem do podpisywania petycji w obronie tego pisarza. Dzisiaj, podobnie zapewne jak wszyscy, którzy podpisali petycję dostalem list od Simona z prośbą o kolejne wsparcie kampanii na rzecz zmiany brytyjskiego prawa. Rzecz zresztą dotyczy nie tylko Wielkiej Brytanii. Również w Polsce zdarzają się przypadki oskarżeń o zniesławienie osób wypowiadających się na temat wyników badań, żeby przypomnieć sprawę prof. Andrzeja Gregosiewicza, któremu dwukrotnie taki proces wytoczyli homeopaci. Wszystkich tych, którzy uważają, że sala sądowa nie jest miejscem, w którym decyduje się o wartości dowodów naukowych zachęcam do poparcia akcji. Poniżej list od Simona Singha w całości:

Dear Friends

It has been 18 months since I was sued for libel after publishing my article on chiropractic. I am continuing to fight my case and am prepared to defend my article for another 18 months or more if necessary. The ongoing libel case has been distracting, draining and frustrating, but it has always been heartening to receive so much support, particularly from people who realise that English libel laws need to be reformed in order to allow robust discussion of matters of public interest. Over twenty thousand people signed the statement to Keep Libel Laws out of Science, but now we need you to sign up again and add your name to the new statement.

The new statement is necessary because the campaign for libel reform is stepping up a gear and will be working on much broader base. Sense About Science has joined forces with Index on Censorship and English PEN and their goal is to reach 100,000 or more signatories in order to help politicians appreciate the level of public support for libel reform. We have already met several leading figures from all three main parties and they have all showed signs of interest. Now, however, we need a final push in order to persuade them to commit to libel reform.

Finally, I would like to make three points. First, I will stress again - please take the time to reinforce your support for libel reform by signing up at www.libelreform.org. Second, please spread the word by blogging, twittering, Facebooking and emailing in order to encourage friends, family and colleagues to sign up. Third, for those supporters who live overseas, please also add your name to the petition and encourage others to do the same; unfortunately and embarrassingly, English libel laws impact writers in the rest of the world, but now you can help change those laws by showing your support for libel reform. While I fight in my own libel battle, I hope that you will fight the bigger battle of libel reform.

2009/12/01 17:06:23

W piątek, 4 grudnia, o godz. 17.30 we Wrocławiu w BWA na ul. Wita Stwosza 32 w ramach "Wrocławskich Promocji Dobrych Książek 2009" odbędzie się spotkanie dotyczące "Manipulacji" z udziałem psychologów: Wiesława Łukaszewskiego, Dariusza Dolińskiego i Tomasza Witkowskiego.
Wszystkich, którzy chcą spotkać się i podyskutować "w realu" serdecznie zapraszam!

6 razem elementówW obronie rozumu - blogHistoria pewnej prowokacji...O mnieZakazana psychologiaLapidariumKsięga gościEnglish version
Luty, 2009
Marzec, 2009
Kwiecień, 2009
Maj, 2009
Czerwiec, 2009
Lipiec, 2009
Sierpień, 2009
Wrzesień, 2009
Październik, 2009
Listopad, 2009
Styczeń, 2010
Luty, 2010
Marzec, 2010
Kwiecień, 2010
Maj, 2010
Czerwiec, 2010
Lipiec, 2010
Wrzesień, 2010
Październik, 2010
Listopad, 2010
Grudzień, 2010
Styczeń, 2011
Luty, 2011
Marzec, 2011
Kwiecień, 2011
Maj, 2011
Czerwiec, 2011
Lipiec, 2011
Sierpień, 2011
Wrzesień, 2011
Październik, 2011
Listopad, 2011
Grudzień, 2011
Styczeń, 2012
Luty, 2012
Marzec, 2012
Kwiecień, 2012
Maj, 2012
Czerwiec, 2012
Lipiec, 2012
Wrzesień, 2012
Grudzień, 2012
Luty, 2013
Kwiecień, 2013
Maj, 2013
Czerwiec, 2013
Lipiec, 2013
Sierpień, 2013
Wrzesień, 2013
Październik, 2013
Grudzień, 2013