Tomasz Witkowski
W obronie rozumu - blog
Historia pewnej prowokacji...O mnieZakazana psychologiaLapidariumKsięga gościEnglish version
W obronie rozumu - blog
RSS
2013/02/24 21:26:41
Studenckie Koło Naukowe Psychoterapii "Dialog" z Uniwersytetu Warszawskiego zaprosiło mnie do wspólnej dyskusji z dr hab. Jadwigą Rakowską na temat badań nad skutecznością terapii i ich użytecznością kliniczną. Jak zapewniają mnie organizatorzy, spotkanie ma charakter otwarty, więc zapraszam wszystkich chętnych do udziału. Rzecz będzie miała miejsce w czwartek, 28 lutego o godz. 13:45 na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Stawki 5/7. Organizatorom spotkania dziękuję za zaproszenie, a wszystkich zainteresowanych w imieniu organizatorów i swoim serdecznie zapraszam!
P.S. W przeddzień dyskusji (27.02), również w Warszawie wygłoszę wykład poświęcony terapii dzieci. Szczegóły trzy wpisy poniżej. Zapraszam na to spotkanie równie gorąco!
 
2013/02/22 12:23:57
Punkt 11 "Zasad ogólnych" Kodeksu Etyczno-Zawodowego Psychologów PTP mówi:
„Krytyczna ocena pracy i działalności innych psychologów nie powinna mieć charakteru deprecjonującego osobę i w żadnym przypadku nie może służyć do rozgrywek osobistych. Psycholog powstrzymuje się od wydawania takich ocen w obecności osób postronnych, dbając o nie podważanie zaufania do psychologii i psychologów.”
Znam ten zapis niemal na pamięć, bo rzucano mi nim w twarz wielokrotnie – aby przestrzec, powstrzymać, upokorzyć albo po prostu z braku innych argumentów. Łamałem go i łamię świadomie bo nie jestem członkiem PTP i nie akceptuję stworzonego przez nich Kodeksu, który przedkłada dobro psychologów nad dobro ich klientów. Pod protestem „Przeciw psychologii na odległość” podpisało się jednak wiele osób, które reprezentują Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Publiczne krytykowanie zachowania prof. Zbigniewa Nęckiego i mgr Teresy Gens łamie zasady Kodeksu Etyczno-Zawodowego Psychologów. Kodeks ten w punkcie 10 Zasad ogólnych zobowiązywał podpisanych pod protestem psychologów do określonego zachowania:
„Psycholog nie jest obojętny na odstępstwa od zasad etyki zawodowej ze strony innych psychologów. Stwierdzając nieetyczne postępowanie kolegi w sprawach zawodowych lub dowiadując się o takim zachowaniu, psycholog stara się przekonać go o niewłaściwości jego czynów, korzystając gdy trzeba, z pomocy innych kolegów. Jeśli taka interwencja okazuje się nieskuteczna, psycholog zgłasza sprawę do zarządu oddziału PTP, który określa dalszy sposób jej załatwienia.”
Kieruję publicznie pytanie to do władz PTP oraz do wszystkich osób podpisanych pod listem: Czy wszyscy postąpiliście zgodnie z tym zapisem? A jeśli nie, to: Dlaczego złamaliście ten zapis?
To były fakty. Teraz moja osobista interpretacja. Protest nosi znamiona linczu, jest wyrazem dwulicowości i oportunizmu środowiska polskich psychologów, szczególnie tego zgromadzonego wokół PTP. Zasady Kodeksu są stosowane doraźnie, a sąd koleżeński PTP działa z opieszałością służącą wyłącznie tuszowaniu ogromnej liczby nieetycznych zachowań psychologów. Psychologowie w ogromnej liczbie ignorują najgorsze przejawy łamania Kodeksu przez swoich kolegów, dopóki nie staną się one głośne medialnie. Wyrażanie swojego „świętego oburzenia” w sytuacji rozgłosu medialnego, to pospolity przejaw oportunizmu. Nie znam ani jednej publicznej wypowiedzi przeciwko upublicznianiu testów psychologicznych zarówno przez psychologów jak i osoby postronne. Fala „świętego oburzenia” przetoczyła się jednak przez media, kiedy grupa osób protestujących przeciwko nieprawidłowościom diagnozy w ramach akcji Klubu Sceptyków Polskich „Psychologia to nauka, nie czary” opublikowała świadomie i z rozmysłem jeden, pozbawiony praw autorskich, test. Podobnych przykładów jest wiele.
Podsumowując, chciałbym jeszcze raz, z całą mocą podkreślić:
Kodeks Etyczno - Zawodowy Psychologów PTP służy ochronie interesów psychologów a nie ich klientów i w tym celu jest wykorzystywany. Dopóki nie ulegną zmianie jego zapisy w taki sposób, aby były akceptowalne przez większość psychologów polskich i niesprzeczne wewnętrznie, wszelkie próby powoływania się na niego kompromitują nasze środowisko. Ta kompromitacja jest tym poważniejsza, że jako środowisko zawodowe reprezentujące zawód zaufania społecznego nie potrafiliśmy zadbać o powstanie stabilnej prawnie Ustawy o zawodzie psychologa, która gwarantowałaby naszym klientom najwyższą jakość usług, a nam zapewniała szacunek społeczny. To rzeczy o wiele ważniejsze niż próba przekrzyczenia innych w czasie, kiedy wszyscy krzyczą.
P.S. Ta wypowiedź nie jest próbną obrony głośnych medialnie zachowań prof. Zbigniewa Nęckiego i mgr Teresy Gens. Swoje stanowisko dotyczące takich zachowań psychologów wyrażałem wcześniej, chociażby tutaj: http://www.tomaszwitkowski.pl/index.php?post=171 
2013/02/20 19:34:15
Po miesiącach tułaczki Zakazna psychologia odnalazła wreszcie swój port. Jest nim wydawnictwo CIS, znane z publikacji książek popularnonaukowych o najwyższych standardach rzetelności. Wydawca zapowiada premierę książki na 25 marca 2013. Wygląda na to, że tym razem nic nie stanie już na przeszkodzie, aby ujrzała światło dzienne w takiej szacie jak obok. Oto co napisał o niej wydawca: 

W świetnie przyjętym przez czytelników pierwszym tomie Zakazanej psychologii (opatrzonym podtytułem Pomiędzy nauką a szarlatanerią), książce, która ukazała się w roku 2009, Tomasz Witkowski pisał o grzechach psychologii akademickiej, grzechach terapeutów i ekspansji psychobiznesu. Zapowiadał też, że Ciąg dalszy nastąpi Po trzech latach obietnica została spełniona i oto z Zakazanej psychologii. Tom II możemy dowiedzieć się między innymi, czy i kiedy (oraz dlaczego) psychologia staje się kultem, jakie grzechy mają na sumieniu terapeuci dzieci (przynajmniej reprezentanci niektórych szkół tej profesji), czym grozi kontakt z psychologiem biegłym sądowym. Na szczęście autor – dość powszechnie uznawany za enfant terrible polskiej psychologii – nie idzie na łatwiznę i na wskazaniu grzechów i grzeszków nie poprzestaje, gdyż pokazuje też czytelnikowi, jak próbować przeż i przetrwać w psychologicznym i terapeutycznym w świecie i jak w natłoku szarlatanerii i szamaństwa odnaleźć oazy prawdziwej wiedzy i naukowej rzetelności. Tak – psychologia bywa też nauką!

Zapraszamy zatem do kolejnej podróży w świat Zakazanej psychologii..

O książce napisali też psychologowie prof. Dariusz Doliński i prof. Czesław S. Nosal.

2013/02/14 08:43:46
2013/02/05 09:22:22


Już za kilka miesięcy w "największym małym mieście świata" - Stokholmie odbędzie się kolejna uczta dla sceptycznych i krytycznych umysłów. Plejadę mówców rozpoczyna niekwestionowana gwiazda TED-a - Hans Rosling. Kongres organizuje Szwedzkie Stowarzyszenie Sceptyków
Föreningen Vetenskap Och Folkbildning pod patronatem European Council of Skeptical Organisations.
Otrzymałem zaproszenie dołączenia do tego szacownego grona i wygłoszenia wykładu podczas Kongresu, co poczytuję sobie za niewątpliwy zaszczyt, a za co organizatorom w tym miejscu bardzo dziękuję. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszam w imieniu organizatorów i własnym. Więcej informacji na oficjalnych stronach kongresu -
EUROPEAN SCEPTICS CONGRESS.
2013/02/04 21:01:17

Polskie Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Psychologii wystąpiło z inicjatywą stworzenia nowej ustawy o zawodzie psychologa. Popieram ich z całego serca!

6 razem elementówW obronie rozumu - blogHistoria pewnej prowokacji...O mnieZakazana psychologiaLapidariumKsięga gościEnglish version
Luty, 2009
Marzec, 2009
Kwiecień, 2009
Maj, 2009
Czerwiec, 2009
Lipiec, 2009
Sierpień, 2009
Wrzesień, 2009
Październik, 2009
Listopad, 2009
Grudzień, 2009
Styczeń, 2010
Luty, 2010
Marzec, 2010
Kwiecień, 2010
Maj, 2010
Czerwiec, 2010
Lipiec, 2010
Wrzesień, 2010
Październik, 2010
Listopad, 2010
Grudzień, 2010
Styczeń, 2011
Luty, 2011
Marzec, 2011
Kwiecień, 2011
Maj, 2011
Czerwiec, 2011
Lipiec, 2011
Sierpień, 2011
Wrzesień, 2011
Październik, 2011
Listopad, 2011
Grudzień, 2011
Styczeń, 2012
Luty, 2012
Marzec, 2012
Kwiecień, 2012
Maj, 2012
Czerwiec, 2012
Lipiec, 2012
Wrzesień, 2012
Grudzień, 2012
Kwiecień, 2013
Maj, 2013
Czerwiec, 2013
Lipiec, 2013
Sierpień, 2013
Wrzesień, 2013
Październik, 2013
Grudzień, 2013