Tomasz Witkowski
W obronie rozumu - blog
Historia pewnej prowokacji...O mnieZakazana psychologiaLapidariumKsięga gościEnglish version
W obronie rozumu - blog
RSS
2011/05/30 22:20:33
Na zaproszenie organizatorów konferencji wraz z prof. J.K. Gierowskim dr A. Czerederecką, prokuratorem W. Krzywickim i sędzią J. Polańskim wezmę udział w debacie poświęconej roli opinii psychologicznych w polskich sądach. Debata odbędzie się w niedzielę, 5 czerwca 2011 roku o godz. 17:00 w Krakowie w Collegium Novum. Pozostałe szczegóły dotyczące konferencji można znaleźć  pod adresem: http://www.ccpl2011.pl/. Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych merytoryczną dyskusją, a organizatorom dziękuję za zaproszenie.

2011/05/25 22:02:03
     "A może jesteśmy tylko złym snem pana Witkowskiego?" - napisał czytelnik tego bloga w odpowiedzi na lawinę podejrzeń, że kryję się za co drugim nickiem biorącym udział w dyskusji. Tak, JESTEŚCIE ZŁYM SNEM WITKOWSKIEGO! Armia frustratów gotowych krytykować wszelkie działania, jeśli tylko chroni ich anonimowa maska Internetu. Zgraja kundli, które opanowały umiejętność wpisania w przeglądarce Google wyrażenia "Tomasz Witkowski" i obwieszczają swoje znaleziska ujadając na wioskowej drodze prowadzącej na śmietnik. Znajdziecie w Polsce grubo ponad stu obywateli o nazwisku "Tomasz Witkowski". Wśród nich jest, poza mną, ratownik TOPR, przedstawiciel handlowy, dyrygent, zawodnik żużlowy, piłkarz, radny miejski, policjant i wielu innych ludzi - bardziej lub mniej uczciwych, ładnych i brzydkich, bogatych i biednych, starych i młodych, głupich i mądrych. Wy będziecie obwieszczać światu każde takie znalezisko, aż ochrypniecie niepomni własnej ślepoty i ułomności.
     JESTEŚCIE ZŁYM SNEM nie tylko Witkowskiego, jesteście złym snem wszystkich ludzi dobrej woli, którzy próbują w życiu zrobić coś więcej niż napełnianie własnego brzucha. Będziecie opluwać wszystkich, którzy wyrastają choćby o milimetr ponad waszą frustrację. Jesteście nieśmiertelni, bo odchodząc zadbacie o to, aby zarazić waszą frustracją innych. Jesteście płodni i będziecie się mnożyć, bo sami dla siebie stworzyliście rezerwat frustratów, dla których najwyższym osiągnięciem jest opluć kogoś. Przyzwyczailiście się do tolerancji, ale nie zasłużyliście na nią. I zawsze, wiecznie pozostaniecie anonimowi, bo to jest jedyne źródło waszej siły.
     Przez parę lat prowadzenia tego bloga tolerowałem was, uśmiechałem się pobłażliwie, lekceważyłem nawoływania innych do pozbycia się was stąd. W swojej naiwności wierzyłem, że może choć kilku z was coś zrozumie. Dzisiaj jednak nadszedł czas, kiedy stanowczo i zdecydowanie mówię - WYNOŚCIE SIĘ STĄD! W śmietniku Internetu jest więcej odpowiedniejszych dla Was miejsc niż mój blog. TO miejsce jest moją własnością - nie ma tutaj miejsca dla was. Od jutra bez najmniejszego ostrzeżenia i wahania usunę każdy wpis, który jest obraźliwy, który reklamuje działalność komercyjną, który nie ma związku z tematem dyskusji itp. Z szacunkiem potraktuję każdy poruszający poważny problem, każdy podpisany prawdziwym imieniem i nazwiskiem, a w szczególności te uzupełnione o potwierdzony adres e-mail.
2011/05/19 12:49:16

MEDYCYNA OCZAMI SCEPTYKA. O CHOROBIE, ZDROWIU I LECZENIU. – Spotkanie – czwartek, 02 czerwca 2011, godzina 19:00, Wrocław, ul. św. Antoniego 23, www.falanster.pl

     Dziś medycyna to biznes, a zdrowie to towar. Leczenie to skomplikowany układ powiązanych naczyń polityki, ekonomii i prywatnych przekonań lekarzy. Jednocześnie medycyna to jedna z najobszerniejszych i nie do końca zrozumianych dziedzin wiedzy, pełna mitów, zakorzenionych od wielu lat fałszywych przekonań. To wszystko otwiera bramy do licznych nadużyć.
     W ramach comiesięcznych spotkań prowadzonych przez Klub Sceptyków Polskich w Falansterze zapraszamy na wykład Macieja Zatońskiego – lekarza, nauczyciela akademickiego i współzałożyciela Klubu Sceptyków Polskich. Będzie ono poświęcone zdrowiu, chorobie i medycynie. Dowiesz się dlaczego musimy chorować i dlaczego nie każdą „chorobę” należy leczyć, dlaczego dobry lekarz stawia mało diagnoz. Będziesz miał możliwość zrozumienia mechanizmu wykorzystywanego przez szarlatanów i pseudoterapeutów w „leczeniu” Ciebie i Twoich bliskich. Zapraszamy do dyskusji o tym, że to co naturalne nie zawsze jest bezpieczne i zdrowe.
     Wstęp wolny. Klub Sceptyków Polskich i Falanster zapraszają!

2011/05/18 08:57:26
Dostałem niedawno list, który wnosi sporo informacji do dyskusji wokół kwestii poruszanych w Poradniku pacjenta terapii eksperymentalnych. Autorka listu udzieliła zgody na zacytowanie jego fragmentów:

      Towarzystwo Psychiatryczne, które udziela certyfikatów psychoterapeutom, posiada fikcyjną Komisję Etyki Zawodowej. Napisałam email do przewodniczącego tej komisji - prof Stanisława Dąbrowskiego, korzystając z zamieszonego na stronie PTP adresu email. Otrzymałam odpowiedź z sekretariatu: "Pan Profesor Stanisław Dąbrowski ze względu na wiek i stan zdrowia nie pełni już funkcji w PTP. Proszę zwrócić się o pomoc bezpośrednio do PTP, myślę że telefon znajdzie Pani na stronie PTP. Myślę, że tam uzyska Pani jakąś konkretną pomoc." (Cóż za rzetelna informacja!)
     Na moją oburzoną odpowiedź pani Edyta Włodarczyk z sekretariatu odpisała: "Nie redaguję strony internetowej Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Wiem tylko tyle, że profesor Stanisław Dąbrowski, który był kiedyś zatrudniony w IPiN jest już na emeryturze i nie pełni obowiązków służbowych. Nie wiem rózwnież kto zajął jego stanowisko. Podaję kontakt do przewodniczącego towarzystwa - dr Janusz Heitzman, tel. 22-4582860. Kontakt ten pochodzi ze strony internetowej PTP. Proszę wybaczyć, że nie odpowiedzialam na wszystkie Pani pytania."
     Przypuszczam, że PTP zrezygnowało z etyki zawodowej. To rzeczywiście tylko przeszkadza, a skoro psychoterapia to w naszym kraju totalna samowolka, to po co silić na etykę. (...)
     Dodam jeszcze, że do Komisji Etyki Zawodowej PTP napisałam, chcąc zgłosić fakt, że stałam się ofiarą swojego zaufania do terapeuty i pewnego etosu jaki się w powszechnej opinii z tym zawodem wiąże. Okazuje się, że wbrew temu, o co terapeuci zabiegają, nie należy im za bardzo ufać, zwłaszcza wtedy, gdy metody jakimi się posługują są kompletnie niezdefiniowane.

Dodatkowo dość bulwersujący opis praktyk, tym razem przedstawiciela Polskiego Towarzystwa Psychologicznego można przeczytać tutaj: http://tomaszwitkowski.pl/page8.php?topic=283&category=4.
Cały czas napływają do mnie informacje o wypaczeniach w obszarze terapii. Bardzo chętnie napiszę o wzorcowych praktykach w tym zakresie, które mogłyby być przykładami dla innych. Prosze pisać o nich!
2011/05/15 08:44:53

Leczenie holograficzne to szarlataneria, która nie ma nic wspólnego z medycyną. A ktoś, kto tytułuje się doktorem nauk medycznych, wcale nie musi być lekarzem. Wracamy do bulwersującej sprawy Małopolskiego Centrum Promocji Zdrowia.

Zero raka, zero zawałów. Zero cukrzycy, depresji i stresu. Tak Małopolskie Centrum Promocji Zdrowia reklamuje swoją "medycynę XXII wieku", która ma poradzić sobie z każdą chorobą, i to w dodatku bez lekarzy. Więcej... http://krakow.gazeta.pl/krakow /1,44425,9581671,Doktor_nauk_medycznych_to_nie_to_samo_co_lekarz.html#ixzz1MOv5uTO7

...i pustym echem odbijają się słowa przysięgi: Nie dla osiągnięcia próżnej chwały, nie dla brudnego
zysku, lecz by prawda bardziej się krzewiła
...
... a cierpliwa woda obmywa kolejne ręce...
 
5 razem elementówW obronie rozumu - blogHistoria pewnej prowokacji...O mnieZakazana psychologiaLapidariumKsięga gościEnglish version
Luty, 2009
Marzec, 2009
Kwiecień, 2009
Maj, 2009
Czerwiec, 2009
Lipiec, 2009
Sierpień, 2009
Wrzesień, 2009
Październik, 2009
Listopad, 2009
Grudzień, 2009
Styczeń, 2010
Luty, 2010
Marzec, 2010
Kwiecień, 2010
Maj, 2010
Czerwiec, 2010
Lipiec, 2010
Wrzesień, 2010
Październik, 2010
Listopad, 2010
Grudzień, 2010
Styczeń, 2011
Luty, 2011
Marzec, 2011
Kwiecień, 2011
Czerwiec, 2011
Lipiec, 2011
Sierpień, 2011
Wrzesień, 2011
Październik, 2011
Listopad, 2011
Grudzień, 2011
Styczeń, 2012
Luty, 2012
Marzec, 2012
Kwiecień, 2012
Maj, 2012
Czerwiec, 2012
Lipiec, 2012
Wrzesień, 2012
Grudzień, 2012
Luty, 2013
Kwiecień, 2013
Maj, 2013
Czerwiec, 2013
Lipiec, 2013
Sierpień, 2013
Wrzesień, 2013
Październik, 2013
Grudzień, 2013