Tomasz Witkowski
W obronie rozumu - blogHistoria pewnej prowokacji...O mnie
Zakazana psychologia
LapidariumKsięga gościEnglish version
TOM I
ZAKAZANA PSYCHOLOGIA
POMIĘDZY SZARLATANERIĄ A NAUKĄ


Książka ukazała się nakładem BIBLIOTEKI MODERATORA i trafiła do księgarń na początku września 2009 roku. Recenzje wydawnicze napisali:

prof. dr hab. Dariusz Doliński
prof. dr hab. Kazimierz Korab
prof. dr hab. Łukasz A. Turski

Oto fragment wypowiedzi ostatniego recenzenta:

To, że jak nigdy w historii żyjemy bogato, zdrowo i bezpiecznie, jest pochodną rozwoju nauki. Nawet mieszkańcy slumsów Kalkuty, żyją dziś lepiej niż w czasach potęgi Mogołów. Ale ta trwająca nieustannie rewolucja naukowa poddaje nasze codzienne życie wielkiej próbie dostosowania się do niej. Nasze przyzwyczajenia, obyczaje, wagi, które przypisujemy poszczególnym podstawowym wartościom, ulegają radykalnym zmianom, wywołując u niektórych z nas dyskomfort z samego życia. Dlatego tak wielką rolę odgrywają nauki społeczne, szczególnie te, których bezpośrednim celem jest nie tylko zrozumieć powody takiego stanu, ale i pomóc indywidualnemu człowiekowi zmierzyć się z otaczającą go rzeczywistością. Tomasz Witkowski napisał książkę ukazującą cienie jednej z  takich nauk - psychologii. Zakazana Psychologia pokazuje mroczny obraz szalbierstwa intelektualnego, naukowego oszustwa prowadzącego, do wyrządzania szukającym pomocy szkody, czasami nieodwracalnej. Zmiany cywilizacyjne ostatnich lat prowadzą do powstawania szalbierstw naukowych nie tylko w naukach społecznych. Obchodzimy właśnie okrągłą rocznicę skandalu z zimną fuzją, a renomowane czasopisma Science i Nature musiały nie tak dawno odwoływać kilkanaście prac cudotwórcy mikroelektroniki. O tych, ukrytych w cieniu, grzechach nauki powinno się mówić pełnym głosem. 

Książkę objął patronatem medialnym portal www.racjonalista.pl

Tutaj przeczytasz fragment książki pdf

Kończąc tom pierwszy napisałem:

Rozpoczynając ponad trzy lata temu pracę nad tą książką stworzyłem strukturę, która obejmowała trzy główne części, dziewięć rozdziałów i kilkadziesiąt podrozdziałów. Zastanawiałem się wówczas, czy znajdę na tyle materiału, aby wypełnić nim obszar, który wstępnie sobie zarysowałem. Dzisiaj zamykam ten tom zawierający zaledwie trzy rozdziały, a więc jedną trzecią tego co planowałem. Jednocześnie jednak ich zawartość jest większa niż planowana zawartość książki o trzech częściach i dziewięciu rozdziałach! To przerażające obserwować, jak poruszywszy jeden temat wychodzą na światło dzienne inne upychane pod dywanem brudy, jak jedna sprawa łączy się z drugą i jak wiele ludzkiej krzywdy często temu towarzyszy. Puszka Pandory jest tutaj co najwyżej wystarczającym porównaniem. Kończę pracę nad tą książką nie dlatego, że skończyły się zakazane tematy. Ta książka zaczęła żyć swoim życiem jeszcze w trakcie pisania. Dopominają się o nią czytelnicy, ale również ludzie, którzy padli ofiarą psychologów i psychoterapeutów, zdarzenia wymagające przypomnienia i tematy skrzętnie skrywane. Książka ta już przyczyniła się do tego, że niektórzy dziennikarze zajęli się tematami tabu i zaczęli realizować programy o negatywnych konsekwencjach psychoterapii, o kursach neurolingwistycznego uwodzenia, o udziale psychologów w wymierzaniu „sprawiedliwości” czy o etyce terapeutów. Oni również oczekują na tę książkę. Dlatego też opatruję ją określeniem tom pierwszy, oddaję drukarzom i oddalam się w ustronne miejsce z materiałem na kolejne dwa tomy, choć bez przekonania, że będzie mi dane w spokoju je spisać. Życie przyniesie z pewnością kolejne wydarzenia, które zażądają dla siebie mojej uwagi.

Psychologia ma jeszcze bardzo wiele do ukrycia. Psychologowie krzywdzą ludzi swoimi diagnozami. Niedouczeni i zupełnie bezkarni biegli sądowi są, w sensie jak najbardziej dosłownym, panami życia na salach sądowych. W otchłani psychobiznesu rodzą się coraz bardziej odrażające potworki. Psychologowie – naukowcy odpowiadają nie tylko za grzechy, którymi zajmowałem się w tym tomie. Odpowiadają również za grzechy zaniedbania, za wielkie i mniejsze pytania, które pozostawiają bez odpowiedzi, za stereotypy i fałszywy obraz człowieka. O tym wszystkim jak również i o tym co ta książka zmieniła chcę opowiedzieć następnym razem. Ciąg dalszy nastąpi...

WYBRANE RECENZJE

R. Zawadzki, Czyszczenie stajni Augiasza. "NOWE KSIĄŻKI" 2/2010
J. Klebaniuk, Psycholog neguje psychoterapię. RACJONALISTA.PL
Z. Wojtasiński, Tortury na kozetce. "WPROST" 9/2010
Ciemne zaułki psychologii. SOPHERS BLOG
Zakazana psychologia - recenzja. MARIA DORA BLOG
W obronie rozumu - blogHistoria pewnej prowokacji...O mnieZakazana psychologiaLapidariumKsięga gościEnglish version
TOM II